E-Devlet Şifreniz Telegram’da Satılıyor Olabilir! Tüm Veriler Sızıdırıldı

Son günlerde sosyal medyada dolaşan haberlere göre, kişisel verilerin Telegram kanallarında satışa çıkarıldı. Ancak, bu tür ticaretin pek yeni olmadığı da bilinenler arasında.

Yaklaşık iki yıl önce, E-Devlet üzerinde bulunan bilgilerin sızdırıldığı ve bu bilgilerin internette satışa sunulduğu ortaya çıkmıştı. Ardından tüm vatandaşların bilgilerinin çevrimiçi platformlarda satıldığı bilgisi kamuoyuna yansımıştı. Son zamanlarda da Telegram üzerinde bu tür verilere erişimin sağlandığı iddia edilmişti.

GÜNCEL VERİLER OLMAYABİLİR

Webtekno’nun haberine göre, Telegram üzerinde dolaşan verilerin güncel olduğu savunulsa da, bazı uzmanlar bu verilerin güncel olmadığını belirtiyorlar. Aslında, sızdırılan ve satılan verilerin genellikle yeni bilgiler olmadığı, ancak bu verilere ulaşan kötü niyetli kişilerin alternatif yöntemler geliştirdiği gözlemleniyor.

Daha önce, Yemek Sepeti, Getir, e-Nabız, e-Devlet gibi platformlara ait verilerin de sızdırıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Her yıl, birçok platformdaki verilerin sızdırıldığı haberlerde sıkça yer alıyor. Dijitalleşmeyle birlikte, bu verilerin güvenliğinin ciddi bir sorun olduğu artık genel bir kabul haline gelmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x