HSBC, Türkiye’nin 2024 için büyüme beklentisini yükseltti

Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, uluslararası finans kuruluşlarının değerlendirmelerine olumlu yansıdı.

HSBC, yayınladığı son raporda Türkiye’nin 2024 yılı büyüme beklentisini yükseltti.

Banka değerlendirmesinde daha sıkı para ve/veya maliye politikasının, enflasyonun daha hızlı düşmesine ve dış açıkta daha hızlı bir iyileşmeye yol açacağını ancak politika yapıcıların ekonomiyi yumuşatmak için daha kademeli bir makro ayarlamayı tercih ettiklerini düşünmeye devam ettiklerinin altını çizdi.

2024 büyüme notu: Yüzde 3,8

Banka yayınladığı raporda, “İlk çeyrekteki güçlü baskının ardından 2024 yılı büyüme tahminimizi yüzde 3,1’den 3,8’e yükselttik.” ifadelerini kullandı.

2025 yılı büyüme tahmini: Yüzde 3,6

Bankanın 2025 yılı büyüme tahmini yüzde 3,6’da kaldı.

Enflasyon beklentisini düşürdü

HSBC, enflasyon konusunda son olarak tahminlerini haziran ayına göre aşağı yönlü revize ettiklerini belirterek şimdi 2024 sonu için beklentileri yüzde 48’den yüzde 44,6’ya, 2025 için ise yüzde 29’dan yüzde 27,7’ye çekti.

“4. çeyrekte başlayacak faiz indirimlerinin biraz erken olabileceğini düşünüyoruz”

Banka yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

Para politikasına ilişkin temel senaryomuz, yıl boyunca faiz oranlarının değişmemesi yönünde devam ediyor. Tahminlerimize göre reel politika faizi kasım ayı itibarıyla oldukça olumlu olacak ancak şimdilik 4. çeyrekte başlayacak faiz indirimlerinin biraz erken olabileceğini düşünüyoruz.

2024 için bütçe açığı tahminlerini düşürdü

HSBC’ye göre yüksek enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskin temel kaynakları olmaya devam ediyor.

Banka, 2024-25 cari açık tahminlerini aşağı yönlü küçük bir revizyon yaparak ayrıca bu yıl için bütçe açığı tahminlerini GSYH’nin yüzde 6,5’inden yüzde 5,7’sine düşürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x