Popüler Altcoin’de Kesinti: Ağ, Saatlerdir Kapalı!

Popüler altcoin MATIC’in arkasındaki Polygon ağında kullanıcıları endişelendiren bir durum ortaya çıktı. Ethereum layer-2 ölçeklendirme çözümü Polygon, zkEVM’nin (sıfır bilgili Ethereum Sanal Makinesi) blockchain sıralayıcısındaki bir sorun nedeniyle kesinti yaşadığını duyurdu. Kesinti, 24 Mart Pazar günü sabah itibarıyla başladı ve şu anda da devam ediyor. Bu durum, kripto para piyasasında endişelere yol açtı ve zkEVM’nin güvenilirliği ve ölçeklenebilirliği hakkında soruları gündeme getirdi. Bu haberde, kesintinin nedenlerini, etkilerini ve kripto topluluğunun tepkilerini inceleyeceğiz. İşte detaylar…

Altcoin Polygon’un zkEVM’sinde sorun çıktı

Ethereum layer-2 ölçeklendirme çözümü Polygon, zkEVM’nin (sıfır bilgili Ethereum Sanal Makinesi) blockchain sıralayıcısındaki bir sorun nedeniyle kesinti yaşadığını duyurdu. Kesinti, 24 Mart Pazar günü gece saatlerinde başladı ve şu anda da devam ediyor. Polygon, iki milyon takipçisine seslendiği bir gönderide sorunun sadece zkEVM ile sınırlı olduğu ve Polygon PoS, Polygon CDK veya Polygon CDK kullanılarak dağıtılan diğer zincirleri etkilemediğini açıkladı.

Polygon, sorunun, işlemleri Ethereum’un ana ağındaki Polygon zkEVM akıllı sözleşmesine iletmeden önce toplu olarak organize edip birleştirmekle sorumlu olan blockchain sıralayıcısından kaynaklandığını açıkladı. Polygon platformu, sorunu tam olarak çözmek için çalıştığını ve sorun çözüldükten sonra kapsamlı bir “otopsi” açıklaması yayınlayacağına söz verdi.

Kripto topluluğunun tepkisi ne oldu?

Bazı zkEVM kullanıcıları, kripto topluluğunun beklenmedik uzun ağ kesintisi konusunda neden sessiz kaldığını sorguladı. Mirza.inj isimli bir kullanıcı, 10 bin takipçisine şu soruyu sordu: “Neden kimse Polygon zkevm’in 10 saattir kapalı olduğundan ve hala kapalı olduğundan bahsetmiyor?” Bu durum, Solana ağının önemli bir kesinti yaşamasından yalnızca bir ay sonra gerçekleşti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi, 6 Şubat’ta Solana ağındaki blok üretiminin beş saatten fazla süreyle durdurulduğu bildirilmişti. Ocak 2022’den bu yana Solana’da yaklaşık yarım düzine önemli kesinti yaşandı.

Polygon, Mart 2023’te geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri daha yüksek kesinlik ve daha düşük maliyetlerle dağıtmalarına olanak sağlamak amacıyla zkEVM’yi ana ağ beta sürümünde başlattı. Yayınlandıktan sonra, zkEVM’nin Ethereum’un ana ağının işlem yürütme ortamını taklit ettiği bildirildi. Polygon, açık kaynaklı zkEVM’nin, merkezi olmayan uygulamaların işlem toplulaştırma yoluyla ölçeklendirilmesine olanak tanıyarak daha yüksek performansın kilidini açtığını iddia etti. Kesinti, zkEVM üzerinde çalışan tüm merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) ve bu dApp’lere bağlı olan kullanıcıları etkiledi. Kesintinin ne kadar süreceği ve ne kadar hasara yol açacağı belirsizliğini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x