Taksim’de İsrail protestosu: Eylemcilere ters kelepçe

AKP iktidarının Filistin’de binlerce kişiyi katleden İsrail ile ticari ilişkilerini kesmesini talep eden “Filistin İçin Bin Genç” grubundan çok sayıda kişi şiddet uygulanarak gözaltına alındı.

İstiklal Caddesi’nde Filistin İçin Bin Genç grubu üyeleri ‘İsrail ile Ticarete Dur De’ sloganıyla eylem yapmak için toplandı. Filistin’e destek yürüyüşüne polis müdahale etti. Polis, yaklaşık 43 kişiyi gözaltına aldı. Polis ayrıca görüntü çeken eylemcilerin telefonlarına da el koydu.

ÖĞRENCİLERE TERS KELEPÇE

Polis, çok sayıda kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı. Gazeteci Emre Orman, gözaltı anlarını fotoğrafladı. Orman, “İsrail ile ticaretin kesilmesi talebiyle İstiklal Caddesi’nde yürüyen öğrenciler işkenceyle gözaltına alındı!” paylaşımında bulundu.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN MÜDAHALEYE TEPKİ: DERHAL SERBEST BIRAKIN

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstiklal Caddesi’nde İsrail ile ticaretin kesilmesi için eylem yapan ‘Filistin İçin Bin Genç’ aktivistlerinin gözaltına alınma görüntülerini paylaşarak, “Gençlere yönelik bu muamele; ifade özgürlüğüne, toplanma özgürlüğüne ve anayasaya açıkça aykırıdır. Gözaltındaki gençler derhal serbest bırakılmalıdır. Süreci yakından takip ediyoruz.”

ALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Taksim’de ‘Filistin İçin Bin Genç’ aktivistlerinin ‘İsrail ile Ticarete Dur De’ sloganıyla eylem yapmak istemesi ve ardından gençlerin gözaltına alınmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Olayla ilgili 2 emniyet görevlisinin açığa alındığını belirten Yerlikaya’nın bu akşam X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“2 EMNİYET GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINMIŞTIR”

“Bugün saat 15.30’da İstanbul Beyoğlu’nda Filistinli kardeşlerimize zulmeden, soykırıma varan katliamlarda bulunan İsrail’le ilgili protesto gösterisi yapılmıştır. Protesto gösterisi bittikten sonra göstericiler dağılmış ancak bir grup tüm uyarılara rağmen dağılmamış; devlet büyüklerine hakaret ederek güvenlik güçlerine mukavemet etmiştir. Olayla ilgili 43 şahıs yakalanmış, 38’i kimlik kontrolü yapılarak serbest bırakılmış, 5 şahsın ise ifadeleri alınarak adli işlem yapılmıştır. Ayrıca olay ile ilgili 2 emniyet görevlisi açığa alınmış ve derhal mülkiye müfettişi görevlendirilmiştir. Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x